PERFORMANCIA MUTATÓK
A BISZ Zrt. szolgáltatásain keresztül látja a gazdaság, azon belül is a hitelpiac működését. A szolgáltatások közül kiemelkedik a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR), amely az egyetlen olyan országos adatbázis, amelyben az összes megkötött hitel- és hitel jellegű szerződés az aktuális állapotával szerepel. Társaságunk az elmúlt 30 évben olyan információs vagyonra tett szert, amelyből komoly értéket tud visszaadni a partnereinek, a kedves érdeklődőknek. A hozzánk érkező folyamatos megkeresések hatására a BISZ Zrt. 2021-ben Performancia mutatók néven elindított egy új szolgáltatást.
A szolgáltatásról
A BISZ Zrt. a KHR adataiból létrehozott performancia mutatók szolgáltatásban olyan mérőszámokat határoz meg, amellyel egységesen lehet mérni a hitelezésnek vagy annak egy részterületének működését, teljesítményét. A performancia mutatók negyedévente kerülnek publikálásra, a negyedév lezárását követően. A publikáció a BISZ Zrt. elektronikus felületein (honlap, HDR) és hírlevélben történik meg.
A szolgáltatás szintjei
A szolgáltatás több szolgáltatási szinten vehető igénybe. Ezek az alap szint, a haladó szint és a prémium szint. Az alap szint mindenki számára díjmentesen elérhető szolgáltatást jelent. Ezt minden felhasználó kötöttségek nélkül veheti igénybe. Jelen kiadvány is alap szolgáltatási szintet testesít meg. A haladó és prémium szolgáltatási szint előfizetéssel érhető el, ahol az egyes mutatók további bontása vehető igénybe külön díjazás ellenében.
Az alábbi táblázat segít a szolgáltatási szintek közötti különbségekben.
2024-Q2
BISZ HITELEZÉSI INDEX
130%
BHI
A BISZ Hitelezési Index a hitelezés változását jelzi a vizsgált ciklusban. A BHI az új hitelszerződések darabszámának finanszírozott összeggel súlyozott átlagát veti össze az előző év azonos időszakának azonos adatával, a finanszírozott összegek arányában súlyozva a lakossági és vállalati hitelszerződéseket. A BHI a teljes hitelezési piac (lakossági és vállalkozási) vizsgálata alapján kerül meghatározásra. A lakossági (BHI-L) és a vállalkozási (BHI-V) hitelezési index az új hitelszerződések megjelenésének darabszám vizsgálatával számol, a vizsgált ciklus új hiteleinek számát veti össze az előző év azonos negyedévében létrejött új hitelek számával. Az index eredménye százalékban kerül meghatározásra, és azt mutatja, hogy az egy évvel korábbi ugyanezen negyedévhez képest – ezt vesszük 100 %-nak – csökkent vagy növekedett a vizsgált negyedév teljesítménye.
BHI értékeinek alakulása
A 2024-es második negyedévi hitelezési index értéke 30%-kal meghaladja a 2023-as második negyedévi értéket, ami jól tükrözi, hogy a hitelezési piac egészét tekintve elindult a keresletnövekedés. A szerződések száma emelkedett mind lakossági, mind vállalati oldalon. A lakosságnál a kihelyezett összegek hatalmas ugrást mutatnak, melynek egyik oka lakáshitelezési területen idéntől elérhető új támogatott hitelkonstrukció, a CSOK Plusz igénylések magasabb összegében keresendő. Vállalkozási oldalon mérsékelt ütemben ugyan, de elindult a növekedés. A vállalkozások még a jelenlegi csökkenő kamatkörnyezetben is preferálják az államilag támogatott kölcsönöket, így a Széchenyi Hitel konstrukciókat, illetve az időközben lezárult Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot, ahol júniusban befejeződött a kérelmek befogadása. Vállalati oldalon töretlen a kereslet a deviza alapú finanszírozások iránt, hasonlóan az elmúlt időszakban tapasztaltakhoz.
2024-Q2
BISZ LAKOSSÁGI HITELEZÉSI INDEX
119%
BHI-L
A BISZ Lakossági Hitelezés Index (BHI-L) a lakossági finanszírozás működését jelzi a vizsgált negyedév és az előző év azonos negyedévének összehasonlításával. Az indexben a vizsgált negyedév új lakossági hiteleinek és hitel jellegű szerződéseinek számát vetjük össze az előző év azonos negyedévében megkötött lakossági hiteleinek és hitel jellegű szerződéseinek számával. Az index eredménye százalékban kerül meghatározásra, és azt mutatja, hogy az egy évvel korábbi negyedévhez képest – ezt vesszük 100%-nak – csökkent, vagy növekedett a vizsgált negyedév teljesítménye.
BHI-L értékeinek alakulása
A BHI-L 2024-es második negyedévi értéke alapján az új szerződések darabszáma 19%-kal nőtt a 2023-as év azonos időszakához képest, és a kihelyezést tekintve 71%-kal bővült a lakossági hitelpiac. A lakáshitelek év eleji kimagasló teljesítése tovább folytatódott, a kihelyezés közel háromszorosára, 177%-kal emelkedett, míg darabszámban 70% volt a növekedés. Érdemes megemlíteni a negyedéves összevetést is, az év első negyedévéhez képest darabszámban 28, míg volumenben 53%-kal nőttek a lakáshitel kihelyezések. Látszik, hogy a darabszámok növekedésének mértéke messze elmarad a szerződéses összegek emelkedésének mértékétől, tehát az átlagos hitelösszegek nőttek jelentősen. Ez nagyrészt a támogatott lakáshitelek előretörésének, másrészt a csökkenő hitelkamatoknak köszönhető. Szárnyalnak a személyi hitelek, 2023 első negyedévéhez viszonyítva 48%-kal nőtt a kihelyezett összeg ebben a szegmensben, és továbbra is jelentős részt képvisel a lakossági hitelpiacon belül, ugyanis a teljes volumen közel egyharmadát ezek az ügyletek adják. A lakáshitelekhez hasonlóan itt is nagyot nőttek az átlagos szerződéses összegek.
2024-Q2
BISZ VÁLLALKOZÁSI HITELEZÉSI INDEX
114%
BHI-V
A BISZ Vállalkozási Hitelezés Index (BHI-V) a vállalkozási finanszírozás működését jelzi a vizsgált negyedév és az előző év azonos negyedévének összehasonlításával. Az indexben a vizsgált negyedév új vállalkozási hiteleinek és hitel jellegű szerződéseinek számát vetjük össze az előző év azonos negyedévében megkötött vállalkozási hiteleinek és hitel jellegű szerződéseinek számával. Az index eredménye százalékban kerül meghatározásra, és azt mutatja, hogy az egy évvel korábbi negyedévhez képest – ezt vesszük 100%-nak – csökkent, vagy növekedett a vizsgált negyedév teljesítménye.
BHI-V értékeinek alakulása
A BHI-V 2024-es második negyedévi értéke azt mutatja, hogy az új szerződések darabszámában 14 %-os növekedés volt a 2023-as év azonos időszakához képest, és a kihelyezett összegek tekintetében is megfigyelhető volt az emelkedés. Hasonló a kép az idei első negyedévhez viszonyítva is, tehát csökkenő óvatosság és ezáltal némi élénkülés látható a vállalati hitelpiacon, de továbbra is nagy az érdeklődés a támogatott programok iránt, melyekkel az állam segíti a vállalkozások likviditásának megőrzését. Töretlen a kereslet a kedvezőbb kamatozású deviza alapú finanszírozások iránt, amelyek az exporttevékenységet folytató cégek számára jelentenek jó lehetőséget a devizában keletkezett bevételeik miatt. Beszédes adat, hogy 2024 második negyedévében a piaci kamatozású hitelkihelyezések 56%-a volt deviza alapú, de ide tartozik az is, hogy a forinthitelek közel egynegyede támogatott konstrukció volt.
2024-Q2
BISZ TELJESÍTÉSI INDEX (BTI)
37%
BTI
A BISZ Teljesítési Index a nem teljesítő hitelek változását jelzi a vizsgált ciklusban, a KHR-ben megjelenő új nem teljesítések darabszám vizsgálatával. A mutatóban a vizsgált ciklus új nem teljesítéseinek átlagos lakossági és vállalati szerződésenkénti összegével súlyozott átlagos darabszámát vetjük össze a 2019-es bázisév nem teljesítéseinek összegével ugyanígy súlyozott átlagos darabszámával. Az index eredménye százalékban kerül meghatározásra, és azt mutatja, hogy a bázisév negyedéveinek átlagához képest nőtt (csökken a BTI értéke) vagy csökkent (növekszik a BTI értéke) a fizetési fegyelem a vizsgált negyedév kapcsán.
BTI értékeinek alakulása
A teljesítési index értékeit tekintve az elmúlt években fokozatosan javult a fizetési fegyelem a hitelpiac egészét nézve, de a COVID időszakában indult fizetési moratóriumok révén számos finanszírozás esetében nem is kellett teljesíteni a finanszírozó felé, azaz nem is lett volna mérhető a fizetési fegyelem romlása. Emiatt jelentős volt a bizonytalanság azt illetően, hogy a moratórium 2023 eleji kivezetése nem okoz-e gyors és látványos felfutást a késedelmek terén. Érdekes módon éppen ellenkező folyamat ment végbe, mivel 2023 első három negyedévében tovább csökkent a rosszul teljesítő szerződések aránya. Bár a mutató értéke a negyedik negyedévben minimális növekedést jelzett, 2024-ben folytatódott a korábbi pozitív trend. Ezt tükrözi a mutató második negyedévi 37%-os értéke is, a fizetési fegyelem tovább javult. A piacot összességében vizsgálva a teljesítések egyre jobban alakulnak a 2019-es bázisévhez képest is.
2024-Q2
BISZ LAKOSSÁGI TELJESÍTÉSI INDEX (BTI-L)
43%
BTI-L értékeinek alakulása
A BTI-L a lakossági fizetési fegyelem változását jelzi. A mutató 2024 második negyedévi 43%-os értéke a korábbi tendenciát követve további javulást jelez. A mulasztások darabszámát tekintve az elmúlt 13 negyedévben folyamatosan csökkent a szerződések nem teljesítésének száma. A BTI-L értékében 2022 második negyedéve óta 13 százalékpont a bekövetkezett javulás. Ez azért is érdekes, mert az életviteli költségek jelentős emelkedése, valamint a fizetési moratórium kivezetése miatt olyan vélemény is volt, amely a szerződés teljesítésekben bekövetkező negatív változásokat vetítette előre a 2023-as év második felére, de ez szerencsére nem igazolódott be. A jelenleg vizsgált időszakban ugyanis újra csökkent a nem teljesítő szerződések száma, így folytatódott a 2021 óta tartó javuló tendencia. Ez azt jelenti, hogy évek óta folyamatosan javul a lakosság teljesítési indexe.
2024-Q2
BISZ VÁLLALKOZÁSI TELJESÍTÉSI INDEX (BTI-V)
46%
BTI-V értékeinek alakulása
A BTI-V mutató a vállalkozási fizetési fegyelem változását jelzi. A 2024-es második negyedév 46%-os értéke alapján elmondhatjuk, hogy az újonnan megjelenő nem teljesítések számát tekintve javult a fizetési fegyelem a 2019-es bázisévhez viszonyítva. A trendet figyelve megállapítható, hogy az elmúlt években stabilan 46 és 48% közötti értéket vett fel a mutató, melynek egyik oka a kiszámíthatóbb, fix kamatozású konstrukciók térnyerésében keresendő. A nem teljesítő szerződések az elmúlt két évben mind darabszám, mind szerződéses összeg tekintetében közel azonos értéket mutatnak. Bár a bizonytalan gazdasági helyzet, a magas inflációs környezet, az energiaárak alakulása és a moratórium kivezetése a vállalkozásokat is jelentősen sújtotta, még ezen tényezők együttes hatására sem történt számottevő változás a vállalkozások fizetési fegyelmében. Az index két éve tartja a 47% körüli értékét. Ez optimizmusra ad okot, így várhatóan a következő időszakban sem történik majd jelentős változás a vállalkozási hitelek teljesítésében.
BISZ AKTIVITÁSI MUTATÓ (BAM)
A BISZ Aktivitási Mutató azt mutatja, hogy a teljes hitelezést tekintve milyen gyorsan változik a hiteltörténet, mennyire aktív a hitelpiac a 2019-es bázisévhez viszonyítva. A vizsgált ciklusban az új hitelszerződések darabszámát, a kockázatban lévő szerződések üzleti változásait, valamint az információkérések számát vesszük alapul. Az eredmény százalékban kerül meghatározásra, és minél nagyobb a mutató értéke, annál nagyobb a szektor hitelezési aktivitása.
2024-Q2
BISZ LAKOSSÁGI AKTIVITÁSI MUTATÓ (BAM-L)
84%
BAM-L értékeinek alakulása
A BAM-L mutató 2024-es második negyedévének 84%-os értéke azt mutatja, hogy a lakossági szektor hitelezési aktivitása nőtt az előző negyedévhez képest. A mutató értékének javulását egyrészt az új szerődéskötések darabszámában bekövetkezett emelkedés, másrészt az üzleti információkérések mennyiségében tapasztalható növekedés okozta. Ezek a fundamentumok közel azonosan teljesítettek a bázis évként meghatározott 2019-es „bezzegév” eredményeivel. A kockázatban lévő szerződések hiteltörténetének változásában jelentős visszaesés volt tapasztalható, de ez a tényező kisebb súllyal szerepel a mutató számításánál, így kissé mérsékelte, de nem tudta lerontani az eredményt. A mutató értékéből következően a piac működésére talán az óvatosság oldódása a legjobb megfogalmazás.
2024-Q2
BISZ VÁLLALKOZÁSI AKTIVITÁSI MUTATÓ (BAM-V)
101%
BAM-V értékeinek alakulása
A 2024-es második negyedévben a BAM-V mutató 101%-os értéke az elmúlt negyedéveket tekintve enyhe emelkedést mutat. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozási aktivitás erősödött, amely az új szerződések kötésében, a kockázatban lévő hiteltörténetben és az üzleti információkérésekben is jól mérhető. Ha a bázisévhez hasonlítjuk az eredményt, akkor megállapítható, hogy a piac 2024 második negyedévében visszatért a 2019-es számokhoz. A BAM-V a hitelhez jutás összes olyan mérőszámát magába foglalja, amely a piac működését, dinamikáját adja vissza. A mutatóval nem csupán a szektor aktivitását, hanem az alkalmazkodását is tetten tudjuk érni. A már meglévő, kockázatban lévő állomány üzleti módosításának alakulása jelzi a bankok és ügyfeleik együttműködését, illetve kompromisszum képességét is.
BISZ KRÍZIS MUTATÓ (BKM)
A BISZ Krízis Mutató a fizetési képességgel kapcsolatban mutatja meg a 2019-es bázis évhez viszonyított állapotot. A krízis mutató gyakorlatilag azt az eredményt adja vissza, hogy a bázisévhez viszonyítva az egyes szerződések milyen arányban jeleznek fizetési vagy működési problémát. Minél nagyobb a mutató értéke, annál nagyobb a finanszírozási piacon a krízis mértéke.
2024-Q2
BISZ LAKOSSÁGI KRÍZIS MUTATÓ (BKM-L)
90%
BKM-L értékeinek alakulása
A BKM-L mutató két fontos faktort vesz figyelembe. Egyrészt, hogy a természetes személynek volt-e a negyedév alatt fennálló mulasztása, másrészt, hogy volt-e a törlesztési módból adódóan felmerült fizetési problémája. A mutató alapvető feladata, hogy felmérje és megmutassa a piacon jelentkező problémás szerződések arányát a lakossági szegmensen belül. 2024 második negyedévében a fizetési képesség nőtt a bázisévhez és az előző negyedévhez viszonyítva is, csökkent ugyanis a mulasztások és a felmondott szerződések száma. A fizetési problémák 55 %-át a személyi hitelek területén látjuk, de ez nem újdonság, a korábbi időszakokban is ezek az ügyletek képviselték a legnagyobb részt a problémával rendelkező lakossági szerződések között.
2024-Q2
BISZ VÁLLALKOZÁSI KRÍZIS MUTATÓ (BKM-V)
119%
BKM-V értékeinek alakulása
A BKM-V mutató két fontos faktort vesz figyelembe. Egyrészt, hogy a vállalkozásoknak volt-e a negyedév alatt fennálló fizetési késedelme, másrészt, hogy volt-e a szerződés állapot szerinti fizetési problémája. A mutató alapvető feladata, hogy felmérje és megmutassa a piacon jelentkező problémás szerződések arányát a vállalkozási szegmensen belül. A BKM-V 2024 második negyedéves 119%-os értéke azt jelenti, hogy egy kis megtorpanás látható a problémás állapotú szerződések számának csökkenésében. Aggodalomra azonban nincs ok, feltehetően nem fog megfordulni az elmúlt időszakban tapasztalt pozitív trend, a mutató értékét a problémás állapotú szerződések darabszámának növekedése mozdította egy kicsit felfelé, de az újonnan megjelenő fizetési késedelmek száma csökkent.
BISZ VISELKEDÉSI INDEX (BVI)
A BISZ Viselkedési Index azt jelzi, hogy a hitelt felvevő ügyfelek általánosságban milyen viselkedési mintát – milyen fizetési készséget – mutatnak a hitelek megfizetésével kapcsolatban. A mutató komplexitását egyértelműen jelzi, hogy kilenc faktort is figyelembe vesz az érték meghatározásakor. Az érintett időszakban megvizsgálásra kerülnek mindazon szerződések, ahol fizetési mulasztás van, ahol a szerződés lejáratáig nem történt meg a teljesítés, ahol a szerződések állapota problémásnak mutatkozik (ez csak a vállalati index esetében), ahol a veszteség képzése mellett történt a szerződés lezárása, ahol a tőketartozás a vizsgált intervallumon belül nem változik (gyakorlatilag azt vizsgáljuk, hogy mennyire tervszerűen fizetik a vállalkozások a hiteleiket), illetve ahol elő- vagy végtörlesztés történt. A mutató az érintett időszakban fennálló összes vállalati sorbanállás számát (a vállalatnál bekövetkezett fizetésképtelenséget) is figyelembe veszi (ez csak a vállalkozási index esetében). A modellben a vizsgált fundamentumok darabszámai kerülnek összevetésre a fennálló szerződésekben szereplő összes vállalkozás darabszámával. Az így kapott index gyakorlatilag az egy ügyfélre kivetített fizetési morált mutatja. Minél magasabb az értéke, annál rosszabb az ügyfelek fizetési készsége.
2024-Q2
BISZ LAKOSSÁGI VISELKEDÉSI INDEX
(BVI-L)
238%
BVI-L értékeinek alakulása
A BVI-L index az egy ügyfélre vetített fizetési készséget mutatja a lakossági szegmensben. A fizetési moratórium, illetve a kamatstop olyan állami eszközök voltak, amelyek mind az ügyfelek fizetési képességének fenntartását célozták. Ennek következtében az elmúlt években a lakossági viselkedési index folyamatosan javult, de 2023 harmadik negyedévében volt egy megtorpanás. Az elmúlt időszakban a kedvezőtlen inflációs és kamatkörnyezetben a családok óvatosabbak voltak a hitelfelvétellel, és sokuknál veszélybe került a családi költségvetés egyensúlya, mivel a megélhetési költségeik fedezésére többen elkezdték a megtakarításaikat felhasználni. Az idei évben a csökkenő infláció és az alacsonyabb kamatszintek kedvező hatása már kompenzálta ezt, a mutató értéke újból javulni tudott a tavalyi év utolsó negyedévében. 2024 második negyedévében az index növekedésének oka nem a lakosság fizetési moráljának a romlása, hanem a követeléskezelőkhöz átadott szerződések működésében beállt változások átvezetése volt.
2024-Q2
BISZ VÁLLALKOZÁSI VISELKEDÉSI INDEX
(BVI-V)
221%
BVI-V értékeinek alakulása
A BVI-V index az egy ügyfélre vetített fizetési készséget mutatja a vállalkozási szegmensben. Az állami programok a vállalatok részére pozitív lehetőséget hordoztak. 2022 végéig a vállalkozások viselkedési indexe javult is. A megfizethető támogatott finanszírozás, a korábbi hitelek kedvezőbb kamatozású hitelre cserélése olyan lehetőség volt, amely sok vállalkozás helyzetét javította. A magas infláció, illetve a megemelkedett energiaköltségek a vállalkozások egy részénél komolyabb gondot okoztak, amely a viselkedési indexben is megmutatkozik. 2023 első negyedévétől trendforduló volt, mivel öt negyedévnyi csökkenés után újra romlani kezdett a vállalkozások hitelezéssel kapcsolatos viselkedése. 2023 negyedik negyedévében a negatív tendencia megtorpant, a mutató értékében minimális javulását láttuk, de az idei évben ismét romlott az index értéke. Ezt az okozta, hogy a vizsgált időszakban kis mértékben emelkedett azon szerződések darabszáma, ahol az előírttal ellentétben nem csökkent a tőketartozás.
Lakossági KHR statisztikák
Az alábbi ábrák a KHR lakossági alrendszerével kapcsolatos legfontosabb statisztikákat mutatják be.
Utolsó frissítés: 2024. október
VÁLLALKOZÁSI KHR STATISZTIKÁK
Az alábbi ábrák a KHR vállalkozói alrendszerével kapcsolatos legfontosabb statisztikákat mutatják be.
Utolsó frissítés: 2024. október